1. Ana Sayfa
 2. Pasaport
 3. Gri Pasaport
Trendlerdeki Yazı

Gri Pasaport


Gri Pasaport

Hizmet pasaportu ismiyle de anılan gri pasaport, benzer özellikleri nedeniyle zaman zaman yeşil pasaportla da karıştırılabilen bir pasaport türüdür.  5682 sayılı pasaport kanunuyla düzenlenen gri pasaportla ilgili ayrıntılara yazımızın devamını inceleyerek ulaşabilirsiniz.

Telegram Grubu

Gri Pasaport Nedir?

gri pasaport

Gri pasaport, devlet tarafından yurt dışında bir vazifeyle görevlendirilmiş kimselere verilen ve bu nedenle de hizmet pasaportu ismiyle de anılan bir pasaport türüdür.  Gri pasaportun yanı sıra devlet tarafından verilen bir göreve istinaden çıkarılan siyah ve yeşil pasaportlar gibi pasaport türleri de vardır.  Ancak siyah pasaport, diplomatik görevlilere verilirken; yeşil pasaport ise, hususi bir pasaport türüdür. Bu doğrultuda siyah pasaport, halihazırda görevini sürdürmekte olan diplomat ya da bürokratlara verilirken; yeşil pasaport ise, belirlenen kıdeme erişmiş devlet memurlarına verilmektedir.

Gri pasaportu bu iki pasaport türünden ayıran nokta ise, bu iki kapsamda da pasaporta sahip olamayan kimselere verilmesidir. Dolayısıyla gri pasaport kullanımı, daha çok yurt dışı göreviyle görevlendirilmiş uluslararası kurumlarda çalışan memurlarda ya da milli sporcularda görülmektedir. Hususi idareler tarafından verilebileceği gibi gri pasaport, belediyeler tarafından da verilebilmektedir. Nitekim bu pasaport türü dünyanın pek çok farklı ülkesine ayrıca bir vize olmaksızın da geçiş imkanı tanıdığı için ekstra avantajlara da sahiptir. Ancak tatil ve buna benzer amaçlarla kullanılamayacak olan gri pasaport, aynı zamanda kişinin yalnızca görev süresini kapsayacak bir biçimde düzenlenmektedir.

Gri Pasaport Kimlere Verilir?

gri pasaport nedir

Gri pasaport; siyah ya da yeşil pasaport sahibi olmayan kimselere, resmi kurumlarca yerine getirmeleri gereken bir göreve istinaden verilen pasaport türüdür. Gri pasaport kimlere verilir sorusunu daha ayrıntılı ele almak gerekirse:

 • Hükümet, hususi idareler ya da belediyeler tarafından resmi bir görev ile yurt dışında vazifeye alınmış olmak,
 • Türkiye Cumhuriyeti’nin üye olduğu uluslararası kuruluş ya da cemiyetlerde memur statüsünde çalışıyor olmak,
 • Türk Hava Kurumu ya da Türkiye Kızılay Cemiyeti gibi kurumlar tarafından görevlendirilmiş olmak,
 • Erasmus kapsamında yurt dışına staj hareketliliğine katılmak.

Bu özelliklere ek olarak gri pasaport sahiplerinin aile üyeleri de aynı avantajlardan faydalanmak için gri pasaport sahibi olabilmektedir. Bu doğrultuda gri pasaport sahibi olabilecek aile üyeleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Gri pasaport sahibi kimsenin eşi,
 • Gri pasaport sahibi kimsenin 18 yaş altında bulunan çocukları,
 • Gri pasaport sahibi kimsenin 25 yaş altında bulunan ve ebeveyniyle ikamet etmeye devam eden, bu doğrultuda evli ve iş sahibi olmayan ya da öğrenci olduğunu belgeleyen çocukları,
 • Yaş sınırı olmaksızın gri pasaport sahibinin ruhsal, zihinsel ya da bedensel engelli olduğu devlet hastanesinden alınmış bir sağlık raporu ile belgelenmiş çocukları.

Pasaport İçin Gerekli Evraklar

gri pasaport kimlere verilir

Farklı pasaport türlerinde de olduğu gibi, gri pasaport için de başvuru sırası teslim edilmesi gereken bazı evraklar bulunmaktadır. Gri pasaport için gerekli evraklar:

 • Kişinin çalıştığı kurum ya da kuruluştan aldığı gri pasaport talep formu. Ayrıca bu form üzerinde yetkilinin ıslak imzası, damga ve gidilecek ülke ya da ülkelerle birlikte pasaport süresi gibi bilgiler de yer almalıdır.
 • Nüfus cüzdanı aslı,
 • Kişinin eğer varsa daha önce sahip olduğu pasaportlarının aslı,
 • 2 tane biyometrik fotoğraf,
 • Başvuru sahibinin gri pasaportu olan bir görevlinin çocuğu olması ve 18 yaşının üstünde bulunması halinde; öğrenci belgesi ya da engelli olduğunu belgeleyen sağlık raporu,
 • Pasaport defter bedeli. Gri pasaport başvurularında her ne kadar pasaport harcı ödenmesi gerekmese de defter bedelinin ödenmesi gerekmektedir. Bu bedel ise 2021 yılı itibariyle defter bedeli 180 Türk Lirası’dır (2021 yılına ait pasaport harç ve defter bedeline ulaşmak için tıklayınız).

Pasaport Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

gri pasaport için gerekli evraklar
 • Gri pasaport ne işe yarıyor?

Bu pasaporta sahip olan bir kimse, görevlendirildiği ülkeye vize almadan giriş sağlama hakkına sahip olmaktadır. Yalnızca kişinin kendisi değil, eşi ve çocukları da vizesiz şekilde görevlendirilen ülkeye gri pasaportla gidebilmektedirler.

 • Gri pasaport (hizmet pasaportu) talep formunu nereden temin edebilirim?

Gri pasaport talep formu için tıklayınız. Talep formu; doldurulduktan sonra 60 gün geçerli olmaktadır. Form çıktısı; tek sayfa arkalı, önlü olacak şekilde olmalıdır, iki ayrı sayfa kabul edilmemektedir. Hizmet pasaportu talep formu üzerinde mühür ve ıslak imza olmalıdır.

 • Gri pasaport için randevu nasıl ve nereden alabilirim?

Pasaport randevusunu nasıl alacağınız hakkında bilgilendirmelere ulaşmak için tıklayınız.

 • Bir başkası adına gri pasaporta başvurabilir miyim?

Hayır. Pasaport başvurularında başvuru sahibi hazır bulunmalıdır. İstisnai durumlar için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile iletişime geçiniz.

 • Gri pasaport defter bedeli nereye ödenir?

Yazıda da bahsedildiği üzere gri pasaport için harç ödenmemektedir. Yalnızca defter bedeli ödenmelidir. Defter bedeli 2021 yılı itibariyle 180 Türk Lirası olup, vergi dairesi müdürlüklerinde, PTT şubelerinde, Gelir İdaresi’nin internet sitesi üzerinden ya da anlaşmalı bankalar aracılığı ile ödenebilir. Ödemenin yapıldığına dair makbuz, başvuru aşamasında geçmiş yıllarda ibraz edilirken; artık buna gerek yoktur. Ödeme yaptığınıza dair bilgi, başvuru aşamasında sisteme otomatik düşmektedir.

 • Grip Pasaport ile nerelere gidebilirim?

Gri pasaport ile pek çok ülkeye vizesiz giriş hakkı elde edebilirsiniz. Ancak gri pasaport bir hizmet pasaportu olup, hizmetin yürütüleceği ülkeye giriş ve çıkışlarda kolaylık sağlanması amacıyla kişilere verilmektedir. Keyfi kullanım için yasaktır.

 • Gri pasaporttan ailem yararlanabilir mi?

Evet. Eş ve çocuklarınız da grip pasaport hakkından yararlanabilirler. Bu konuda daha detaylı bilgi için kurumunuz ya da Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile iletişime geçiniz.

 • Erasmus öğrencileri gri pasaport alabilirler mi?

Evet. Erasmus öğrenim ya da staj hareketliliğine katılacak olan öğrenciler de, gri pasaporttan faydalanabilirler.

 • Gri pasaport ne kadar süreliğine verilir?

Gri pasaport en az 6 aylık olmak üzere görevlendirme durumuna kadar 5 yıla kadar verilmektedir.

 • Gri pasaport başvurusu ne zaman yapılmalıdır?

Görevlendirme kapsamında gidilecek ülke eğer gri pasaportlulara da vize rejimi uyguluyorsa görevin başlangıç tarihinden 60 gün önce, eğer vize istenmiyorsa görev başlangıç tarihinden 20 gün önce başvuru yapılmalıdır.

 • Görevlendirmem bittiği zaman gri pasaport bende kalabilir mi?

Hayır. Gri pasaport görevlendirme bitip, ülkeye giriş yaptıkan sonra bağlı bulunulan kuruma teslim edilmelidir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (4)

 1. gezginajandasi_avatar
  4 ay önce

  Gri pasaport başvuru formunu nasıl temin edebilirim?Teşekkür ederim bu arda.

 2. gezginajandasi_avatar

  Gri pasaport ücreti ne kadar? Ya da şöyle sorayım. Gri pasaport için defter bedeli, harç bedeli ödemesem olur mu? Bir yolu yok mudur? Şimdiden teşekkürler…

  • gezginajandasi_avatar

   Merhabalar,
   Gri pasaport için yalnızca defter bedeli ödemelisiniz. Pasaport defter bedeli, 2021 yılı için 180 Türk Lirası’dır.
   Kolay Gelsin;

 3. gezginajandasi_avatar
  2 ay önce

  gri pasaport başvurusu nasıl yapılır ve kimlere verilir? Bir öğretmen olarak gri pasaport alabilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir